صادرات

اول از مزایای و نکات مختلفش شروع میکنیم و در مراحل بعدی مطلب را ادامه خواهم داد:

مزایای مختلف صادرات

از جمله مزایای صادرات می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1. صادرات موجب افزایش فروش می شود

2. صادرات موجب افزایش سود شما خواهد شد

3. کاهش ریسک و متعادل کردن رشد

4. هزینه واحد پایین تر

5. اقتصاد مقیاس

6. به حداقل رساندن تأثیر نوسانات فصلی در فروش یکی دیگر از مزایای صادرات است

7. بازارهای داخلی کوچک و یا اشباع شده

8. غلبه بر رشد کم در بازار خانه (بازار محلی)

9. گسترش چرخه عمر محصول در صادرات توسعه می یابد

10. بهبود کارآیی و کیفیت محصول

11. بهره مندی از بازارهای بدون استفاده در صادرات امکان پذیر می شود

12. پرداختن به مشتری ، رقیب و عوامل هزینه

افزایش فروش

صادرات یکی از راههای افزایش پتانسیل فروش شما است.

این موضوع پایه ای را که می توانید از آن درآمد کسب کنید ، گسترش می دهد ، در غیر اینصورت در جایی گیر کرده اید که فقط می خواهید از بازار محلی درآمد کسب کنید.

برای شرکت های متوسط و بزرگ بازار محلی بسیار کوچک است و تنها راه گسترش فروش صادرات است.

باید گفت با این وجود ، اگر هنوز بین المللی نمی فروشید، ابتدا باید هدف خود را برای گسترش سهم بازار در بازار محلی انجام دهید.

وقتی بازار را اشباع کردید ، فقط باید به مرزها نگاه کنید.

افزایش فروش نیز روی سودآوری شما تأثیر می گذارد (اگرچه همیشه مثبت نیست) ، اقدام در جهت کاهش هزینه های واحد موجب افزایش بهره وری شما می شود و می تواند اندازه و جایگاه شرکت شما را ارتقاء دهد و از این طریق بر موقعیت رقابتی در مقایسه با سایر سازمانهای با اندازه مشابه شما تأثیر بگذارد.

علاوه بر این ، تحقیق و توسعه و هزینه در این مسیر نیز می تواند با به وجود آوردن یک پایگاه فروش بزرگ جبران شود که به طور حتم به صادرات می تواند به گسترش و توسعه بازار فروش شرکت کمک کند.

البته ممکن است صادرات برای برخی از سازمان ها و شرکت ها روشی برای آزمایش فرصتها، اخذ برخی مجوزها و یا حتی پیش زمینه تولید در خارج از کشور باشد.

افزایش سود

این کاملا واضح است که شما برای بدست آوردن سود بیشتر وارد بازارهای صادراتی می شوید و نه برای بدست آوردن ضرر و زیان و در حالت معمول شرکتها در تلاش هستند تا سود کسب کنند و هرچه سود بیشتر باشد ، بهتر می شوند.

در بسیاری از موارد، صادرات می تواند به افزایش سود کمک کند زیرا متوسط سفارشات مشتریان بین المللی اغلب بیشتر از خریداران داخلی است ، زیرا واردکنندگان معمولاً بصورت پالت و کانتینر سفارشات خود را ثبت می نمایند که این موضوع بر فروش کل و در نهایت کل سود تأثیر می گذارد.

برخی از محصولات – به ویژه محصولاتی که از نظر طبیعت منحصر به فرد یا بسیار ابتکاری هستند نیز ممکن است حاشیه سود بیشتری در خارج از بازار محلی داشته باشند.

البته این موضوع نیز غیر معمولی نیست – در واقع ، بسیار محتمل است – که در حوزه صادرات حاشیه سود کمتری از فروش صادراتی خود در مقایسه با بازار محلی دریافت کنید.

دلیل این امر ماهیت کاملاً رقابتی در بازارهای جهانی است که صادرکنندگان را مجبور به پایین آوردن قیمت ها ، کاهش سود و کاهش هزینه ها می کند. همچنین ممکن است در بعضی از بازارها حاشیه سود بسیار بالا و در برخی بازارها هم حاشیه سود شما به میزان قابل توجهی پایین باشد که در کل فرآیند شما سود مناسب و قابل قبولی بدست خواهید آورد.

کاهش ریسک و متعادل کردن رشد

اینکه کسب و کار شما فقط به بازار داخلی محدود شود خطرناک است.

فروش صادراتی به انواع مختلف بازارهای خارجی می تواند به کاهش ریسک شرکت در معرض نوسانات چرخه های تجاری محلی و خارجی کمک کند.

در هر زمان کشورهای مختلف از نرخ رشد متفاوتی بهره مند می شوند.

با فروش در همه این کشورها ، خطر رشد کم در یک یا بیشتر از این کشورها با افزایش رشد در سایر کشورها جبران می شود ، در نتیجه بصورت کلی منجر به یک سبد متعادل می شود.

علاوه بر این ، با شرایطی که امروزه بسیاری از بنگاه های اقتصادی با آن روبرو هستند ، صادرات ممکن است به ایجاد و یا حفظ شغل کمک کند.

ادامه دارد…

سهیل سرائی